• IJaV  -  "Vzdelávanie je cesta k úspechu."

 • IJaV  -  "Kto chce viac zarábať, musí sa viac vzdelávať."

 • Ján Amos Komenský  -  "Jeden deň s dobrým učiteľom je viac ako tisíc dní usilovného samoštúdia."   (1/7)

 • Immanuel Kant  -  "Nikto neskončí školu múdrosti." (Je potrebné vzdelávať sa po celý život...)  (2/7)

 • Neznámy autor  -  "Keď sa chce, hľadajú sa možnosti, keď sa nechce, dôvody."  (3/7)

 • Konfucius  -  "Premôcť zlé návyky môžeme len dnes, nikdy nie zajtra."  (4/7)

 • Immanuel Kant  -  "Druhého nemôžem presvedčiť nikdy inak, než jeho vlastnými myšlienkami."  (5/7)

 • Immanuel Kant  -  "Technickým prostriedkom výchovy je dobrý príklad v samom učiteľovi a varujúci príklad v iných."  (6/7)

 • Immanuel Kant  -  "Nemôžem urobiť nikoho lepším inak, než na základe zvyšku toho dobra, ktoré v ňom je."  (7/7)

Správna životospráva

Nájdenie správnej životosprávy je ťažké. Prinášame Vám 10 pravidiel MUDr. Slavomíra Šucha (MED – Centrum s.r.o.) doplnený o naše postrehy.

Súčasná doba nám priniesla prebytky v prísune potravy, z ktorých si vyberáme nie vždy tie najzdravšie jedlá. Čo je však omnoho závažnejšie, priniesla nám pohodlnosť a akútny nedostatok zdravého pohybu. Presúvame preto 10 pravidlo Mudr. Šucha na prvú pozíciu a ostatné pravidlá uvádzame nezmenené.

 1. Pravidelné aerobné cvičenie vytrvalostného charakteru trvajúce viac ako 30 - 45 minút, aspoň 3x do týždňa, bez cigariet a alkoholu.
 2. Rozdeľme si celodennú stravu do 5 – 6 malých porcií, bez dlhšieho obdbia hladovania v priebehu dňa, dopoludnia treba jesť každe dve hodiny.
 3. Ovocie a zeleninu treba prijímať s každou porciou, prípadne má tvoriť kompletnú porciu jedla. Keď pečivo a chlieb, tak len celozrnné s obsahom otrúb, semien či obohatené o vlákninu.
 4. Konzumácia rýb (nie konzervovaných v oleji, údených či solených) by mala byť najmenej 3x, optimálne 5x v týždni.
 5. Príjem priamych tukov (viditeľných) by mal byť redukovaný na nevyhnutné minimum. POZOR - fritovaním, vyprážaním, smažením sa jedlo nepripravuje ale ničí.
 6. V potravinovej pyramíde je povolené jesť mliečne výrobky, ale preferujeme tie ktoré obsahujú živé probiotické kultúry, majú redukovaný obsah tukov a nie sú sladené cukrom - živé syry, jogurty, acidofilné mlieko a podobne.
 7. Mäso nie je v racionálnej výžive tabu, o tom hovorí aj pyramída a na tomto stupni energetických víťazov je na úrovni syrov. Ideálne je kuracie, morčacie, či hovädzie mäso zbavené tuku a kože. Keď hovorím mäso, nemám na mysli mäso s múkou a inými prísadami ktoré obsahujú mäsové polotovary. Tým sa treba systematicky vyhýbať. (párky, salámy, paštéty a podobné "múčniky")
 8. Príjem tekutín by nemal byť menší ako dva litre, navýšené o tekutiny stratené pri cvičení. No a pri chudnutí ešte o niečo viac. Medzi tekutiny napriek skupenstvu nepatria mlieko, sladené nápoje a ani džúsy.
 9. Tak ako pri chudnutí, aj pri jedení platí - pomalšie je lepšie, jesť treba pomaly, v kľude, bez pocitu stresu je dobré jedlo riadne požuť. Tak sa uvolní dostatočné množstvo slín do jedla, ktoré pomáhajú lepšiemu tráveniu.
 10. Ideálny index telesnej hmotnosti je medzi 20 – 25, povolený je do 30. Pomôže nám aj krajčírsky meter – pás nad 88 cm u ženy a 92 u muža sú "out of range". Platí ešte jedno pravidlo 1 cm na páse je priibližne 1 kg hmotnosti.

Pridajte sa k nám - otvorte našu pobočku v týchto mestách:
Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Banská Štiavnica, Bardejov, Bojnice, Brezová pod Bradlom, Čierna nad Tisou, Detva, Dobšiná, Dubnica nad Váhom, Dunajská Streda, Fiľakovo, Galanta, Gbely, Giraltovce, Handlová, Hanušovce nad Topľou, Hlohovec, Hnúšťa, Holíč, Hriňová, Humenné, Hurbanovo, Ilava, Jelšava, Kolárovo, Komárno, Krásno nad Kysucou, Kremnica, Krompachy, Krupina, Leopoldov, Lipany, Liptovský Hrádok, Medzev, Medzilaborce, Modra, Moldava nad Bodvou, Myjava, Nemšová, Nitra, Nová Baňa, Nová Dubnica, Nováky, Nové Zámky, Partizánske, Podolínec, Poltár, Poprad, Rajec, Rajecké Teplice, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Sečovce, Senica, Sereď, Skalica, Sládkovičovo, Sliač, Snina, Sobrance, Spišská Belá, Spišské Podhradie, Spišské Vlachy, Strážske, Stropkov, Stupava, Svätý Jur, Svidník, Svit, Šahy, Šaľa, Šamorín, Šaštín-Stráže, Štúrovo, Šurany, Tisovec, Tlmače, Tornaľa, Trebišov, Trenčianske Teplice, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľké Kapušany, Veľký Krtíš, Veľký Meder, Veľký Šariš, Vráble, Vrbové, Vrútky, Vysoké Tatry, Zlaté Moravce, Žarnovica, Želiezovce. Viac informácií ...